Botoks Uygulaması

botoks tedavisi izmir

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayaklarındaki ve boyundaki çizgilerdeki kırışıklıkların açılmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Kırışıklık tedavisinin yanı sıra aşırı terleme, migren gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır. 

NEDIR?

Alın ve göz çevresi yanında, boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi ile kullanılması sonucu çizgilerin açılmasında geçici iyileşme sağlar. Uygulamayı takiben 2 . gün etkileri başlar 15. gün net etkisini gösterir. 120. Günden itibaren etkileri azalır. 6. ayda uygulama tekrarlanabilir. Yüzde, alın ve göz bölgesine, boyunda ise çene ve çene altı perdelenmesi gibi oluşan durumlarda kullanılabilir. Aşırı terleme şikâyetinde 4-5 aylığına terlemeyi geçici olarak durdurmak mümkündür. Aynı zamanda el ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemeyi de geçici olarak durdurulabildiği bildirilmiştir.

KULLANIM ALANLARI :

Botoks İzmir
 • Alın ve kaş arası mimikler
 • Kaş çatma çizgileri
 • Göz dış kısmındaki kaz ayağı çizgileri
 • Üst dudak üzeri kırışıklıklar
 • Kaş kaldırma
 • Burun sırtı çizgileri
 • Düşük ağız kenarları
 • Boyun kırışıklıkları
 • Boyun bantları
 • El ve koltuk altı terlemesi
 • Migren türü baş ağrıları
 • Çiğneme kası hipertrofisi

ÖMRÜ NEDIR?

Uygulandıktan 24-72 saat sonra etkisini belli eder ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar. Etki süresi kişiden kişiye değişse de 4 ay kabul edilir. Ortalama 3-6 ay gibi bir süre boyunca etkisini sürdürebilir. Tekrar edilen uygulamalar ile etkisi daha uzun sürer. Ardışık kullanım sonrası, kas modifikasyonu olarak adlandırılan durumun gelişmesi mümkündür.

UYGULAMA ŞEKLI NASILDIR?

Kozmetik amaçlı uygulama yöntemleri küçük bir iğne ile çok az bir miktarda yüzün kısmi noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Uygulama öncesi serum fizyolojik ile sulandırılır. Uygulama öncesi bir anestezi gerektirmez ve hemen sonrasında da hasta günlük yaşamına dönebilir.

KIMLERE UYGULANAMAZ?

Sinir ve kas sistemine ait hastalığı olan kişilere (myastenia gravis, Eaton Lambert sendromu gibi), uygulama alanında aktif enfeksiyonu olanlara, hamilelere, emzirenlere uygulanmamalıdır.

KIMLERE UYGULANABILIR?

Tedavi yaptıracak kişide bir sinir-kas hastalığı olmamalıdır. Antibiyotikler ile etkileşime girebilir. Kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçları kullanan kişilerde morarma artacağı için ilacın kesilmesinden sonra yapılması önerilir.

ACILI BIR İŞLEM MIDIR?

Çok ince iğnelerle uygulandığı için kişiye fazla rahatsızlık vermez. Verilen bölgede hafif yanma hissi oluşur ve hemen kaybolur. Bu, ilacın etkisinden kaynaklanır, iğnenin cilde batışından değil. Yine de uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülerek hafif anestezi sağlanabilir.

YAN ETKILERI VAR MIDIR?

Enjeksiyon yapılan bölgede morluk görülebilir. İlk uygulandığı gün baş ağrısı nadiren görülen bir yan etkidir. Uygulama alanına bağlı olarak üst göz kapağının geçici olarak aşağıya düşmesi çok nadir görülen bir problemdir. Ortalama 2 haftada kendiliğinden düzelir.

ALERJI YAPAR MI?

Allerjik değildir. Hassasiyet için teste gerek yoktur.

GÜVENLI BIR ILAÇ MIDIR?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı bir ilaçtır. Hatta Amerika'da şaşılık, göz kasları spastisesi gibi bazı hastalıklar için 12 yaşın altındaki çocuklar için FDA onayı almıştır. Kaslara zarar vermez sadece kasın kasılması için gönderilen sinyalleri bloke eder ve kas aktivitesini geçici süre ile azaltır.

YÜZÜ ŞIŞIREN BIR YÖNTEM MIDIR?

Yüzü şişirmez, çünkü dolgu maddesi değildir. Kasları durdurarak kırışıklıkları gideren bir yöntem olduğundan dudakta, gözde ve yüzde, şişlik yapması mümkün değildir.

UYGULAMA ÖNCESI NELERE DIKKAT EDILMELIDIR?

Aspirin ve ağrı kesicileri, gingko, C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir. Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır. Ayrıca aminoglikozid cinsi antibiyotikler kullanan hastalarda antibiyotik tedavisinin bitmesi beklenmelidir.

UYGULAMASI SONRASI NELERE DIKKAT EDILMELIDIR?

Öncelikle tedavi alanına 2-3 saat dokunulmamalıdır. Ayrıca hasta 2-3 saat boyunca dik pozisyonda kalmalıdır. Uygulama sonrası 1-2 saat için uygulanan kaslarınızı çalıştırın. Örneğin kaşlarınızı yukarı kaldırın, kızar gibi yapın veya gözlerinizi kısın. Bu işlem kaslardaki aktivitesini kolaylaştırır. Uygulamadan sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir. Duş alabilir ve birçok günlük aktivitenizi yapabilirsiniz. Uygulama sonrası küçük bombe ve noktalar birkaç saat içinde kaybolacaktır.

Botoks İzmir

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Kırışıklık tedavisinde, küçük kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan yüzdeki kırışıklar için kullanılabilmektedir. Fakat bir maskeleme yöntemidir, anti - aging yöntemi değildir. Cildinizi iyileştirmez. Bir estetik müdahaledir.
Alın çizgileri azaltmakta kullanılır. İlaç istenilen bölgelerde kas içine enjekte edilerek kaslarda gevşemeyi ve kasların üzerindeki kırışıklarda düzleşmeyi sağlar. Alın kırışıklıkları için ilacın etkisi 3-7 gün içinde tam olarak oturur. Ortalama etki süresi 4-6 aydır.

Göz çevresi cildi çok incedir ve kırışmaya çok erken dönemde başlar. Göz çevresi kırışıklıkları, göz çevresinde bulunan kas dokusunun aktif çalışmasıyla oluşuyor. Fazla mimik kullanımı, yapısal olarak göz etrafındaki kas dokusunun kırışıklığı artırması gibi nedenler kırışıklıklara yol açar. İki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) ve göz çevresinde oluşan kırışıklıkların önlenmesi için farklı yöntemler kullanılıyor. Aşırı kas aktivitelerini azaltmak ve durdurmak için kullanılmaktadır.
Çoğu insan, uygulama sonrası mimik kaslarının tamamen felç olmasını istememektedir. Bu etkiyi sağlamak için, uygun dozlarda ve aşamalı enjeksiyonu uygulayarak, yüz mimik kaslarında kısmi felç yapılabilmektedir.

TERLEME TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Sıcaklık, sosyal ortam, obesite ya da duygusal duruma bağlı olarak bazı kişilerde ter bezleri aşırı uyarılır ve terleme olması gerekenden fazla olur. Bu durum kişinin sosyal konumunu ve kendine olan güvenini zedeler.

AŞIRI TERLEME NIYE OLUR?

Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen ve birçok gerekliliği olan bir olaydır. En temel görevi vücut ısısının ayarlanmasıdır. Bundan başka derinin uygun nemini ve ph'sını sağlar, beraberinde toksik maddelerin vücuttan atılımını yapar. Temel olarak iki grup ter bezi vardır ve terin salgılanması insanlardaki ter bezi tipine göre sinir sisteminin sempatik ve parasempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Genel olarak insanların %1'inde bu sistem aşırı çalışmaktadır. Bu aşırı terlemenin nedeni tam olarak açıklanamamakta ve ailevi veya genetik olduğu kabul edilmektedir. Özellikle heyecanlı ve stresli durumlarda bu ter bezleri aşırı salgılama yapmaktadır.

AŞIRI TERLEME HAYATI NASIL ETKILER?

Özellikle el, ayak ve koltuk altında ortaya çıkan aşırı terleme problemiyle; her yüz kişiden bir ya da ikisi mücadele etmektedir. Kişiler için sosyal hayatı çekilmez kılar. Aşırı terleme hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak ,yüz ve koltuk altları sürekli nemlidir.

Koltuk altının fazla terlemesi ile hayatını sadece siyah beyaz kıyafetlerle sınırlandıranlara en büyük yardımı sağlamaktadır. Terleme doğaldır, fakat ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması beraberinde kokuya da sebep olabilir. Sosyal ve psikolojik durumu hayatı negatif yönde etkilediği ortadadır. Antiperspirant kullanılması önerilir fakat terleme fazla olduğunda yeterli gelmemektedir.

NASIL TEDAVI EDILIR?

Terleme tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Adale fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak etkili olan bu ilacın ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedildikten sonra bu ilaç terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde aşırı terleme için geliştirilen natif yöntemlerden biridir. Bilinen klasik etkileme yolu olan sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi önlemektedir.

ETKISI NE KADAR SÜRER?

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde 4-12 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarılar azaltılmaktadır.

NE ZAMAN TEDAVI OLMALIYIM?

Özellikle yazın aşırı terleyen kişiler yaz başı yaptırdıklarında yaz boyunca havalar serinleyene kadar rahat ederler.

NE KADAR ETKILIDIR?

Aşırı terleme tedavisinde yapılan bazı klinik çalışmalarda;

Terlemede % 80-85 azalma sağladığı ve hastaların % 90-95'inde memnuniyetini sağladığı görülmüştür.

MİGREN TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Her yetişkin hayatı boyunca az veya çok aralıklarla baş ağrısı çeker. Bazı vakalarda baş ağrısı çabuk iyileşirken bazılarında ise kronikleşir ve yaşam kalitesini düşürür. Bu vakaların çoğunda migren görülür. Son yıllarda yapılan çalışmalar kronik migrende etkili olduğunu göstermiştir.

Botoks İzmir

MIGREN NEDIR, HER BAŞ AĞRISI MIGREN MI?

Çoğunlukla başın bir tarafında, zonklamalı ve şiddetli ağrı biçiminde ortaya çıkan, belirgin bir nedeni bulunamayan bir hastalıktır ve diğer başın tümünü tutan baş ağrılarından farklı bir baş ağrısıdır. Baş ağrısına genellikle bulantı veya kusma eşlik eder ve bazı hastalar ayrıca ışık ve sese karşı duyarlılık da yaşayabilirler. Diğer baş ağrısı sebepleri; kronik gerilim tipi baş ağrısı, kronik küme baş ağrısı, posttravmatik baş ağrısı, hemikranya kontinua, paroksizmal hemikranyadır.

NEDENLERI NELERDIR?

Hastalar tarafından yaşanan ağrının zonklama tarzında olması nedeniyle ilk önceleri damarsal bir durum olduğu sanılan migren karmaşık bir beyin bozukluğudur. Modern görüntüleme tekniklerinin yardımıyla migrenin yalnızca beyin damarları ile ilgili değil, aynı zamanda beyni de doğrudan etkileyen bir hastalık olduğu anlaşılmıştır.

HANGI FAKTÖRLER TETIKLER?

Genellikle kalıtsaldır ve açlık, uykusuzluk, fazla uyku, psikolojik nedenler ve hormonal değişiklikler veya sıcak hava, parlak ışık, ağır kokular ve hava değişimi gibi çevresel bazı tetikleyici faktörler tarafından başlatılabilen bir hastalıktır.

TEDAVI NASIL YAPILIYOR?

Kronik migrende baş ağrısının oluşumunda önemli olan bazı tetik noktalara çok düşük miktarda enjekte edilir. Bu noktalar alnınızda, şakağınızda, ensenizde ve boynunuzda bulunan kaslarda bulunur. Hasta tedaviden sonra hemen işinin başına dönebilir.

TEDAVININ ETKISI NE KADAR SÜRÜYOR?

Etkisi yaklaşık 3-6 ay sürer. Bu süreden sonra yeniden enjeksiyon yapmak gerekir.

MIGRENDE TEDAVININ YAN ETKILERI NELERDIR?

Nadir de olsa göz kapağında düşüklük, boyun ağrısı gelişebilir. Bu yan etkiler geçicidir. Bunlar genelde konuda uzman olmayan biri tarafından yapıldığında daha sık görülebilir. Bunun dışında enjeksiyon sırasında bir miktar ağrı ve kanama da olabilir. Tedavinin kalıcı bir zararı yoktur.

NE KADAR ETKILIDIR?

Ataklarının önlenmesi amacıyla bazı baş, boyun ve omuz kaslarına çoklu enjeksiyondan sonra hastaların yaklaşık %70'i migrenli gün sayısında tedavi öncesine göre %50'den fazla azalma gördüğünü bildiren yayınlar vardır. Ayrıca bu hastalarda aynı zamanda yaşam kalitesi ve baş ağrısına bağlı engellilik miktarında önemli iyileşmeler gözlendiği bildirilmiştir. 

MİGRENDE BAŞKA HANGİ TEDAVİLER KULLANILIYOR?

Migren tedavisinde Mezoterapiozon terapi, kupa uygulaması, akupunktur tedavileri de kullanılmaktadır.